Literatura fantasy jest jednym z najpopularniejszych gatunków na świecie. Historie często osadzone są w magicznym świecie z mitycznymi stworzeniami, bohaterkami, wojownikami, wróżkami itp. co zapewnia poczucie cudowności. Oto dlaczego warto czytać literaturę fantasy.
Poczucie cudowności
Powieści fantasy pozwalają zarówno dzieciom, jak i dorosłym myśleć poza schematami, poza tym co widzą. Może to być szczególnie ważne w dzieciństwie, kiedy wyobraźnia jest kluczem do uczenia się nowych rzeczy i rozwijania kreatywności. Książki te opowiadają o sytuacjach, w których główny bohater może żyć obok mówiących zwierząt, wróżek, a nawet smoków. Dla większości z nas łatwiej jest uczyć się poprzez opowieści, ponieważ pomagają nam one zrozumieć problemy i rozwijać się jako ludzie. Zdolność fantazji do wprowadzania cudów w życie człowieka pozwala na wystarczającą przestrzeń dla rozwoju wyobraźni.
Wartości nauczania
Literatura fantastyczna uczy ludzi w każdym wieku wartości, nawet tego nie zauważając. Na przykład, Harry Potter pokazuje wartości przyjaźni i lojalności przez każdą książkę; Hobbit lub Władca Pierścieni pokazuje poświęcenie i jak zło może być pokonane poprzez pracę zespołową. Książka Szóstka Wron, przestrzega przed światem przestępczym. Ludzie, którzy lubią takie powieści, są w stanie rozwijać dobrze ugruntowane wartości, a co jest lepszego niż zobaczenie, jak ich ulubieni bohaterowie je demonstrują!
Fantazja jest podstawową częścią nauki
Wyobraźnia jest ważnym narzędziem nauki, dlatego wielu znamienitych naukowców czytało literaturę fantastyczną. Z fantastyki narodził się gatunek science fiction, a w początkowym okresie pisarze i czytelnicy byli postrzegani jako osobliwa grupa, która nie wnosiła nic do literatury. Było to jednak dalekie od prawdy! Dziś istnieją liczne przykłady tego, co można osiągnąć dzięki wyobraźni, takie jak fikcja spekulatywna, która próbuje obserwować, jak rozwija się technologia lub nauka w teraźniejszości i co może wydarzyć się w przyszłości. Wystarczy spojrzeć na film Metropolis, który przedstawiał zaawansowane społeczeństwo, albo na takich autorów jak Isaac Asimov, który dał lot wyobraźni do stworzenia sztucznej inteligencji książką I, Robot.
Fantastyka jest ważną częścią nauki, ponieważ wyobraźnia jest kluczowym narzędziem do tworzenia i rozwijania teorii takich jak Multiwersy, które są zasadniczo innymi wszechświatami, które współistnieją z naszym własnym, ale nie mogą w ogóle na siebie oddziaływać ani wpływać. Te równoległe światy zawsze istniały obok naszego od początku czasu i najprawdopodobniej będą istnieć aż do końca wszystkiego.