Upewnij się, że dobrze wybierasz to, co będziesz czytać.
Poproś o rekomendacje, dowiedz się o autorach, przeczytaj recenzje, poszukaj książek podobnych do tych, które wcześniej Ci się podobały, miej oko na nowości wydawnicze autorów, których lubisz, poproś o pomoc w księgarniach lub zadzwoń do znajomego czytelnika. To bardzo ważne, bo jeśli trafisz na książkę, która Ci się podoba, to jesteś już w połowie drogi.
Staraj się być w wygodnej pozycji podczas czytania.
Osobiście lubię czytać w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, gdzie nie jest ani za gorąco, ani za zimno, które są możliwie najcichsze (wiem, że to trudne, polecam w takich przypadkach używanie zatyczek do uszu) i zawsze zabieram ze sobą butelkę wody, kilka poduszek i koc.
Unikaj rozproszenia uwagi.
To może wydawać się bardzo oczywiste, ale nie mogę tego pominąć. Zrób sobie przysługę i wycisz swój telefon, wyłącz go, cokolwiek! To naprawdę robi różnicę. Może Cię również zainteresować: Dlaczego tak mało czytamy?
Wyznacz sobie cel i zapisuj swoje postępy.
Czytanie to nawyk jak każdy inny, więc trzeba poświęcić czas i go pielęgnować. Wyznaczaj realistyczne cele i zapisuj swoje postępy, aby zobaczyć, jak sobie radzisz.
Jeśli nie podoba Ci się wybrana książka, odłóż ją.
Nie robisz nikomu przysługi, tym bardziej sobie, zmuszając się do skończenia książki, która ci się nie podoba. Szanse są takie, że w końcu nie tylko nabawisz się fobii na punkcie książki, ale i czytania w ogóle. Więc proszę, nie rób tego.
Zawsze noś ze sobą książkę i korzystaj z okazji do czytania podczas tych wszystkich „martwych” chwil, które zwykle wykorzystujemy do patrzenia w nasze telefony komórkowe. Myślę, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak duże postępy można zrobić na książce czytając ją w autobusie, taksówce, metrze, czekając w kolejce w banku, czekając godzinę u lekarza itp.
Nie kojarz czytania z obowiązkiem.
Jeśli nie masz ochoty na czytanie, po prostu tego nie rób. Jedną z najgorszych spuścizn naszego systemu edukacji jest kojarzenie książek z pracą domową. A kto chce spędzać wolny czas na odrabianiu lekcji? Nikt. Wręcz przeciwnie, jeśli zrozumiemy czytanie jako rozrywkę, przyjemność, a nie obowiązek, spędzanie czasu na czytaniu staje się znacznie łatwiejsze.
Porozmawiaj o swojej lekturze! Czytanie, nawet jeśli jest czynnością, którą z reguły uprawia się w samotności, może być również czynnością bardzo społeczną. Rozmowy o książkach są równie zabawne (a nawet bardziej!) jak rozmowy o serialach, filmach czy muzyce.